Jedni wolą góry, inni duże miasta, jednak wycieczka szkolna nad morze to nieodmiennie popularny wybór. Spróbujemy podpowiedzieć, jakie są główne zalety tego typu wyjazdów oraz komu je polecamy. Przekonasz się, że polskie wybrzeże ma do zaoferowania naprawdę wiele i warto zabrać tam swoich uczniów.
Co wyróżnia wycieczki szkolne nad morze?
W odróżnieniu od letnich kolonii czy obozów, wycieczka szkolna z zasady nie ma na celu wyłącznie wypoczynku, a tym bardziej wylegiwania się na plaży. Jak w takim razie wygląda typowa wycieczka klasowa nad Bałtyk? Przede wszystkim, typowo „nadmorskie” atrakcje stanowią tylko część programu. Poza tym, uczniowie mają okazję zapoznać się bliżej z przyrodą wybrzeża, czy to w formie aktywnego wyjścia w teren (np. wejście na klify wyspy Wolin, spacer wśród ruchomych wydm) czy odwiedzania obiektów krajoznawczych (np. muzea przyrodnicze, fokarium w Helu, Akwarium Morskie w Gdyni). Aspekt edukacyjny zapewnia także zwiedzanie wyjątkowych zabytków Pomorza oraz Kaszub.
Dla kogo?
Wycieczka szkolna nad morze to dobra propozycja dla grup, które chcą połączyć atrakcje przyrodnicze oraz historyczne, a przy tym zostawić uczestnikom czas na swobodą integrację i odpoczynek od codziennych obowiązków. W końcu kto nie lubi zajadać się goframi, budować zamków z piasku czy moczyć stóp w morskiej wodzie? A wszystko to w towarzystwie kolegów z klasy! Ze względu na dużą różnorodność punktów programu, wycieczki szkolne nad morze możemy polecić dla wszystkich klas szkół podstawowych i średnich. Jeżeli chodzi o miejsce wyjazdu, grupy z północnej Polski mogą zdecydować się nawet na jednodniowy wypad, jednak nasze programy 3-4 dniowe sprawdzą się nawet dla szkół z przeciwnej strony kraju.
Gdzie jechać nad Bałtyk?
Oto kilka najchętniej wybieranych kierunków nad polskim morzem:
Trójmiasto
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wycieczka klasowa nad Bałtyk będzie jeszcze ciekawsza, jeśli przy okazji uczniowie odkryją jedno z najpiękniejszych polskich miast – Gdańsk. Dodając do tego Sopot, gdzie zawsze panuje wakacyjny klimat, oraz Gdynie z jej imponującymi statkami i klifowym wybrzeżem, otrzymujemy wymarzone miejsce na pełną zróżnicowanych atrakcji wycieczkę.
Łeba
Kolejnym miastem popularnym wśród grup szkolnych jest Łeba. To przede wszystkim zasługa pobliskiego Słowińskiego Parku Narodowego. Spacer wśród wydm to niezapomniana okazja, by zobaczy krajobrazy niczym z dalekiej pustyni. Wycieczka szkolna nad morze w okolice Łeby sprawdzi się dla grup nastawionych na aktywny wypoczynek na łonie natury.
Wyspa Wolin
Innym świetnym miejscem na edukację przyrodniczą jest wyspa Wolin, na której wznoszą się najwyższe polskie klify. Po eksploracji pięknego wybrzeża, na odpoczynek zapraszają Międzyzdroje, gdzie można odwiedzić m.in. Promenadę Gwiazd oraz molo.
Dobrych odpowiedzi na pytanie, gdzie jechać nad Bałtyk, jest oczywiście znacznie więcej. Warto wymienić choćby Mierzeję Helską czy Kołobrzeg.
Zobacz też: Co powinien zawierać program wycieczki szkolnej?
Wycieczki szkolne nad morze mają ogrom zalet i są na tyle uniwersalne, że powinny przypaść do gustu większości uczniów. Nawet, jeśli pogoda nie sprzyja plażowaniu, Pomorze zapewnia niezapomniane wrażenia oraz liczne okazje do aktywnej nauki o przyrodzie i historii regionu.