Każdego roku w Polsce odnotowuje się setki utonięć. Tak dramatyczny wynik jest skutkiem zarówno nieszczęśliwych okoliczności, jak i nieodpowiedzialnych zachowań, takich jak wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Jedną z możliwych przyczyn, którą należy zaliczyć do tej pierwszej kategorii, są prądy przybrzeżne w morzu. Dziś opowiemy, jak działają prądy wsteczne, a także co zrobić, by nie paść ich ofiarą.
Czy Bałtyk jest bezpieczny?
Na wstępie warto podkreślić, że pływanie w morzu, czy to Bałtyckim czy jakimkolwiek innym, jest bardziej wymagające i niebezpieczne niż kąpiel w jeziorze czy basenie. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności pływackich, najlepiej w ogóle odpuścić sobie zanurzanie się powyżej pasa. Tym, co decyduje o ryzyku, są nieprzewidywalne fale oraz niebezpieczne prądy morskie. Dodając do tego zagrożenie zakrztuszeniem słoną wodą, otrzymujemy warunki wymagające nie tylko umiejętności pływania, ale też panowania nad sobą w stresującej sytuacji.
Zobacz też: Wycieczka szkolna po Bałtyku
Co to jest prąd wsteczny w morzu?
Podczas gry chyba każdy, kto miał okazję pływać w morzu, odczuł utrudnienie w postaci fal, drugi z wymienionych powyżej czynników jest już o wiele mniej znany. Jak działają prądy wsteczne? I co sprawia, że są aż tak niebezpieczne? Zacznijmy od pierwszego pytania. Prąd wsteczny (inaczej strugowy, porywający) powstaje zwykle, gdy fale załamują się na płyciźnie. Prąd ten płynie w stronę otwartego morza, na powierzchni wody, a jego prędkość może sięgać w ekstremalnych sytuacjach nawet 2.5 m/s. Dla pływaków „porwanie” przez prąd tego rodzaju jest ogromnym zagrożeniem, bo w niekontrolowany sposób oddala od brzegu. Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, kiedy są prądy wsteczne, a kiedy ich nie ma, natomiast należy pamiętać, że najczęściej powstają przy rozmaitych strukturach przybrzeżnych, takich jak falochrony, przy wysokiej fali.
Postępowanie w przypadku porwania przez prąd
Oczywiście w pierwszej kolejności najlepiej w ogóle ograniczyć ryzyko, wybierając na kąpiel strzeżone plaże, na których powiewa biała flaga, sygnalizująca bezpieczne warunki. W innych przypadkach warto przynajmniej sprawdzić lokalne ostrzeżenia meteorologiczne uwzględniające prądy przybrzeżne w morzu (np. na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej). Przyjmijmy jednak, że jakaś osoba mimo wszystko znalazła się już w tej niebezpiecznej sytuacji. Jak zachować się gdy wciągnie nas prąd wsteczny? Pierwszy odruchem jest zwykle płynięcie w stronę brzegu. To błąd! Walka z silnym prądem wyczerpie siły nawet najlepszego pływaka. Najlepszą taktyką jest dryfowanie z prądem do momentu, kiedy będziemy w stanie odpłynąć na bok, równolegle do brzegu. Po opuszczeniu strefy prądu wstecznego powrót na plażę nie powinien już stanowić dużego problemu.
Zobacz też: Wycieczka szkolna nad morze
Zasady bezpiecznej kąpieli w Bałtyku
Skoro wiemy już, co to jest prąd wsteczny w morzu i jak się zachować, jeśli zaczyna nas wciągać, warto przypomnieć również ogólne zasady bezpiecznej kąpieli. Niebezpieczne prądy morskie oraz inne potencjalne zagrożenia nie powinny przecież sprawiać, że zupełnie zrezygnujemy z wchodzenia do Bałtyku!
Kąpiel tylko w bezpiecznych miejscach
Najlepszą gwarancją bezpiecznego wypoczynku nad Bałtykiem jest wybieranie wyłącznie plaż strzeżonych. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, należy przynajmniej unikać miejsc odludnych oraz okolic falochronów, szczególnie, kiedy są prądy wsteczne.
Kąpiel tylko dla pływaków
Osoby, które nie są pewne swoich umiejętności pływackich, nie powinny oddalać się od brzegu. Szczególnie dotyczy to dzieci! Pozwalanie maluchom na wchodzenie do wody bez opieki to fatalny pomysł.
Kąpiel tylko dla trzeźwych
Pod żadnym pozorem nie należy zanurzać się w wodzie, jeżeli spożywało się alkohol lub korzystało z jakichkolwiek środków odurzających.
———
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiecie już, jak zachować się gdy wciągnie nas prąd wsteczny oraz jak uniknąć tego i innych morskich zagrożeń. Na koniec chcielibyśmy przypomnieć, że to, czy Bałtyk jest bezpieczny, zależy przede wszystkim od naszych przemyślanych, odpowiedzialnych decyzji.