Części osób wydaje się, że wyjazdy dla turystów w starszym wieku to przede wszystkim okazja do niespiesznego zwiedzania najważniejszych zabytków w danym mieście czy regionie, pod czujnym okiem przewodnika. Tymczasem, atrakcje na wycieczce dla seniorów mogą być znacznie bardziej różnorodne i aktywne! Podpowiadamy, jakie aktywności czy punkty programu warto wziąć pod uwagę, przymierzając się do organizacji tego rodzaju wyjazdu.
Jak dobrze zbudować program wycieczki dla seniorów?
Dwa największe zagrożenia przy planowaniu wycieczek dla grup seniorów to stworzenie programu, który będzie zbyt przeładowany lub takiego, który pozostawi uczestników z poczuciem dużego niedosytu. W pierwszą z tych skrajności łatwo popaść, gdy zapomni się, że część grupy może mieć pewne ograniczenia ruchowe czy też po prostu męczyć się zauważalnie szybciej niż turyści w sile wieku. Z drugiej jednak strony, błędem jest przekonanie, że aktywność fizyczna seniorów może zostać odebrana jako minus wycieczki – wręcz przeciwnie, starsze osoby potrzebują przecież ruchu tak samo jak każdy inny! Znalezienie złotego środka może się okazać niełatwe. Warto pamiętać, by dobrać tempo zwiedzania do kondycji uczestników, a jednocześnie zaproponować atrakcje, w które uczestnicy chętnie się zaangażują.
Polecane aktywności dla seniorów
Trudno o lepszy sposób na urozmaicenie pobytu w danym mieście czy regionie, niż dodanie do programu ciekawych aktywności. Choć oczywiście każdy turysta ma swoje preferencje, niektóre atrakcje na wycieczce dla seniorów sprawdzają się szczególnie dobrze.
- degustacje i warsztaty kulinarne
- pokazy folklorystyczne, np. śpiewu, tańca
- zajęcia rękodzielnicze
- widokowe rejsy statkami
- wycieczki piesze na łonie natury (trasy o łatwej i średniej trudności)
- przejażdżki kolejkami turystycznymi
Na co uważać przy wyborze atrakcji?
Tworząc program, warto w pierwszej kolejności po prostu rozeznać, jakie oczekiwania i potrzeby mają przyszli wycieczkowicze. Tak zainteresowania, jak i aktywność fizyczna seniorów może być zróżnicowana. Jeśli w planie występuje atrakcja wymagając większego poziomu sprawności, na przykład wejście na wieżę widokową czy nieco ambitniejszy szlak w górach, najlepiej mieć w zanadrzu alternatywną propozycję dla tych uczestników wycieczki, którzy mają zdrowotne ograniczenia. Ponadto, warto również upewnić się, że przewodnik będzie miał dla grupy zestawy słuchawkowe lub w przypadku braku takiego sprzętu, podzielić się na mniejsze podgrupy, żeby każdy mógł słuchać komfortowo. Nie sposób nie wspomnieć, że bez względu na wiek uczestników, dobrze rozplanowany program pobytu powinien uwzględniać odpowiednio dużo czasu na odpoczynek.
———
Choć wiele osób kojarzy wyjazdy dla starszych osób z nudą, zdecydowanie nie musi tak być! Dobrze dobrane aktywności dla seniorów to podstawa udanej wycieczki. Dodając do tego zachowanie zdrowych proporcji między zwiedzaniem a wypoczynkiem oraz wybór sprawdzonego miejsca noclegowego, pilota oraz lokalnych przewodników, otrzymujemy przepis na świetny wypad.