Jak przygotować się na wycieczkę w góry?
Wybieracie się z nami w Tatry, Bieszczady, Karkonosze? Podpowiadamy, co zabrać w góry, by wyjazd był bezpieczny i przyjemny. Pakowanie czas zacząć!
Odzież
Stare porzekadło mówi, że chodzenie po górach to sztuka ubierania się i rozbierania. Zbyt ciepły ubiór powoduje dyskomfort podczas wysiłku fizycznego, z drugiej strony jednak, wraz z wysokością temperatura spada, a dodatkowa warstwa staje się niezbędna. Warto przygotować sobie wygodną koszulkę, ciepłą bluzę oraz okrycie wierzchnie chroniące przed wiatrem i deszczem (świetnie sprawdzają się kurtki typu softshell).
Radzimy zrezygnować z jeansów, które bardzo łatwo nasiąkają wodą. Lepiej sprawdzą się spodnie sportowe, w miarę możliwości trekkingowe. Strój dobrze przygotowanego wędrowca powinny uzupełniać wysokie skarpetki (jedna para na sobie, druga, zapasowa, w plecaku).
Pogoda na szlaku lubi się zmieniać niespodziewanie, dlatego niech Cię nie zwiodą optymistyczne prognozy! O każdej porze roku powinniśmy być przygotowani na pogorszenie warunków.
Obuwie
Historie o turystach wędrujących na Giewont w klapkach, a nawet w szpilkach, przeszły już do tatrzańskiej legendy… Mamy nadzieję, że nikomu z uczestników naszych wycieczek nie przyjdzie do głowy podobny pomysł, niemniej jednak, przy wyborze obuwia obowiązuje kilka mniej oczywistych zasad.
Najlepszym wyborem będą z pewnością buty trekkingowe za kostkę, które najskuteczniej chronią przed urazami, lub niższe i lżejsze, ale nadal zaprojektowane z myślą o górskich szlakach, tzw. „podejściówki”. Nie masz takich w szafie? Inne typy obuwia sportowego również wchodzą w grę. Jeżeli buty mają solidne podeszwy oraz są przynajmniej trochę odporne na przemakanie, powinny zdać egzamin na większości popularnych tras.
Uczulamy, że górska wycieczka nie jest dobrym czasem na testowanie nowo zakupionej pary. Pęcherze i otarcia mogą boleśnie zweryfikować trafność wyboru.
Wyposażenie
Na szlaku z pewnością przyda się plecak, najlepiej z odciążającym ramiona pasem biodrowym.
Warto spakować do niego:
- dodatkowe warstwy odzieży (więcej o nich powyżej)
- dużą butelkę wody
- ulubione przekąski, najlepiej wysokoenergetyczne
- wodoodporny pokrowiec na plecak
- gotówkę (nadal nie w każdym schronisku zapłacimy kartą)
- powerbank (w końcu nikt nie chce być odcięty od świata)
Co zabrać w góry latem?
Wybierając się na wycieczkę w góry latem, powinniśmy szczególnie dbać o ochronę przed słońcem. Nakrycie głowy i krem z filtrem UV to podstawa! Na niektórych trasach, np. biegnących granią, trudno o skrawek cienia. Z tego samego powodu przydadzą się okulary przeciwsłoneczne.
Przed wyruszeniem na wędrówkę pilot lub przewodnik przypomni z pewnością, jak ważne jest, by każdy miał ze sobą zapas wody. Zdarza się, że uzupełnienie jej jest możliwe dopiero w schronisku, po kilku godzinach marszu, a upał znacząco zwiększa nasze zapotrzebowanie na płyny.
Co spakować w góry zimą?
Wędrówka ośnieżonymi szlakami to prawdziwa przygoda, ale wiele osób nie ma pojęcia, co spakować w góry zimą. W zakresie odzieży, nadal ma zastosowanie zasada kilku warstw. Po wyjściu z autokaru chyba każdy ma ochotę włożyć swoją najgrubszą kurtkę, jednak znaczna część turystów rezygnuje z niej już po kilku minutach – ruch wyśmienicie rozgrzewa.
Buty, spodnie i okrycie wierzchnie powinny być przede wszystkim wodoodporne. O ile to możliwe, polecamy zabrać również bieliznę termoaktywną oraz stuptuty, czyli swego rodzaju ochraniacze, zabezpieczające buty i nogawki przed śniegiem.
Skoro wiesz już, co zabrać w góry, pozostaje tylko zastosować się do wskazówek. Jeżeli rzeczywiście przyłożysz się do przygotowań, czeka Cię niezapomniana przygoda, po której pozostaną świetne wspomnienia.
Pamiętaj, że podczas wycieczki szkolne z Horyzontem nad bezpieczeństwem grupy czuwa doświadczony przewodnik. Nieco więcej wyzwań czeka na tych, którzy wybierają się na samodzielny wyjazd w góry, o czym pamiętać powinni szczególnie początkujący amatorzy pieszych wędrówek. Wyznaczanie trasy i właściwe posługiwanie się mapą to już jednak zupełnie inna historia…