Lazurowa woda wokół, morskie stworzenia we wszystkich kolorach tęczy, może nawet zatopiony wrak statku… Takie obrazy zdecydowanie przemawiają do wyobraźni, więc nic dziwnego, że mnóstwo ludzi marzy, by kiedyś zanurzyć się w morską głębinę, najlepiej wśród raf koralowych Egiptu, Tajlandii czy Karaibów. Jeżeli Ty również należysz do tej grupy, z pewnością zastanawiasz się, czy to sport dla ciebie i jak zacząć nurkować.
Kto może nurkować a dla kogo jest to niewskazane?
Pomimo rosnącej popularności i dostępności trzeba pamiętać, że nurkowanie z butlą jest zaliczane do sportów ekstremalnych. Nie jest to zatem aktywność dla każdego. Z oczywistych względów, nawet nurkowanie w basenie, nie wspominając o otwartych wodach, jest zalecane dopiero od pewnego wieku – zazwyczaj wymieni się minimum 8-10 lat. Drugą barierą są względy zdrowotne. Nauka nurkowania powinna być poprzedzona kompleksowym wywiadem medycznym. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić choroby oddechowe, takie jak astma i niektóre choroby układu krążenia. Jeżeli chodzi o sprawność fizyczną, wymagana jest wyłącznie umiejętność pływania. Standardowo oczekuje się zdolności do przepłynięcia 200 metrów bez przerwy dowolnym stylem i 15 metrów pod wodą.
Jak zacząć nurkować?
By bezpiecznie nurkować, konieczne jest zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu obsługi sprzętu i zachowania po zanurzeniu, dlatego na całym świecie obowiązuje system certyfikacji. Samodzielne schodzenie pod wodę jest dozwolone wyłącznie po ukończeniu odpowiedniego kursu. Jeżeli nie jesteś jeszcze przekonany/a, czy to coś dla Ciebie, możesz zdecydować się najpierw na próbne nurkowanie dla początkujących. Dzięki opiece instruktora na każdym kroku, to bezpieczny i szybki sposób na postawienie pierwszych kroków w tym sporcie. Pierwsze nurkowanie można oczywiście odbyć już w ramach wykupionego kursu.
Kurs nurkowania
Uprawnienia do rekreacyjnego nurkowania wydają różnorodne organizacje zrzeszające międzynarodową społeczność płetwonurków. Największą z nich jest PADI, dużą popularnością cieszą się również CMAS, SSI czy SDI. Certyfikaty ukończenia szkoleń są honorowane również za granicą, więc bez problemów można odbyć kurs w Polsce, a potem wybrać się na nurkowanie w morzu nawet na drugi koniec świata.
Podstawowym szkoleniem, jakie należy ukończyć, chcąc zacząć nurkować bez instruktora, jest Open Water Diver (może występować po inna nazwą w zależności od organizacji), który uprawnia do schodzenia do głębokości 18 metrów. Taki kurs nurkowania można zrealizować nawet w ciągu 3-4 dni, a obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i kilka godzin nurkowania w basenie i w wodach otwartych, np. w jeziorze czy zalewie. Centra szkoleniowe łatwo znaleźć we wszystkich miastach wojewódzkich i nie tylko, więc dostępność jest naprawdę spora.
Alternatywą jest nauka nurkowania podczas zagranicznych wakacji. Nie trzeba obawiać się bariery językowej – biura turystyczne organizujące tego rodzaju wyjazdy szkoleniowe zapewniają opiekę polskojęzycznych instruktorów. Podstawowy minus tego rozwiązania to oczywiście cena, zaletą natomiast – możliwość uczenia się w ciekawszym akwenie.
Pierwsze nurkowanie – jak się przygotować?
Jako że pierwsze nurkowanie w basenie odbywa się zawsze z instruktorem, właśnie on będzie najlepszą osobą, by podpowiedzieć, na co się nastawić. Pewne kwestie pozostają jednak niezmienne bez względu na formę i organizatora szkolenia. Po pierwsze, można się spodziewać, że sprzęt i ubiór nurka będą zapewnione, nie licząc tzw. „ABC”, czyli maski, fajki i płetw. Jak wspomnieliśmy w pierwszej części, opisując kto może nurkować, zaleca się konsultację z lekarzem, nawet z rodzinnym. Cześć szkół wymaga uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do uprawiania nurkowania. Jeżeli chodzi o przygotowanie fizyczne, nurkowanie dla początkujących nie wymaga wybitnej kondycji. Osobom, które nie są pewne swoich zdolności pływackich, polecamy poprzedzić kurs kilkoma treningami na basenie.
Dalszy rozwój nurka
Po uzyskaniu certyfikatu Open Water Diver słodkie i słone wody całego świata stoją przed Tobą otworem… przynajmniej do głębokości 18 metrów. Warto przy tym pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa dozwolone jest wyłącznie nurkowanie w parach! Być może okaże się jednak, że podstawowe umiejętności zdobyte na kursie sprawią, że nabierzesz chęci na dalszy rozwój w tej dziedzinie. Poszczególne organizacje ofertują szereg ścieżek, od szkoleń przygotowujących do zejścia na większą głębokość, przez naukę fotografii podwodnej, aż po zanurzenia pod wodą. Dzięki temu każde kolejne nurkowanie w morzu czy jeziorze może być jeszcze ciekawszym przeżyciem. Interesującą, choć znacznie bardziej ekstremalną opcją jest nauka freedivingu, czyli nurkowania bez butli. Trudno w to uwierzyć, ale obecny rekord świata to zanurzenie na głębokość aż 214 metrów na wstrzymanym oddechu!
———
Widząc zdjęcia czy nagrania osób, które wkładają ubiór nurka oraz akwalung i schodzą pod wodę, trudno nie nabrać ochoty, by samemu przeżyć taką przygodę. Choć nie da się ukryć, że bariera wejścia jest nieco wyższa niż w przypadku innych sportów, satysfakcja z odkrywania podwodnego świata niewątpliwie jest warta czasu, wysiłku i pieniędzy włożonych w szkolenie.
Jeśli interesują Cię sporty wodne, zobacz, dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy w ramach integracji.