Zastanawiasz się, czy warto uprawiać narciarstwo biegowe? Ten zimowy sport nie bez przyczyny zyskuje w Polsce na popularności! Zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą zdecydować, czy to coś dla ciebie.
Narciarstwo biegowe – najważniejsze fakty
Historia tego sportu zaczęła się w Europie Północnej, gdzie od wieków biegało się zimą na nartach, między innymi w czasie polowań. Zawody w tej dyscyplinie odbywają się od połowy XIX wieku. Porównując narciarstwo zjazdowe i narciarstwo biegowe technika jawi się jako podstawowa różnica – w pierwszym przypadku sportowcy dają działać grawitacji, manewrując poprzez odpowiednie ustawienie ciała i nart, w drugim polegają głównie na własnych mięśniach i odpychają się kijkami. Jeżeli chodzi o sam sprzęt, biegówki są wizualnie podobne do nart zjazdowych, tylko dłuższe i węższe. Z kolei buty wyglądają zupełnie inaczej. Są lekkie, elastyczne i nieporównywalnie wygodniejsze. Co więcej, do nart przymocowuje się wyłącznie ich czubki, gdyż podczas biegu pięty się unoszą.
Co daje bieganie na nartach? 5 zalet!
Większość Polaków zna narciarstwo biegowe głównie z telewizji, choćby z olimpijskich występów Justyny Kowalczyk. Jeżeli jednak w przyszłym sezonie spróbujesz swoich sił i samemu włożysz narty biegowe zalety tego sportu szybko staną się dla ciebie oczywiste!
Trening dla całego ciała
Bieganie na nartach to świetne ćwiczenie ogólnorozwojowe. Wzmacnia mięśnie nóg, ramion i tułowia (core). Poszczególne partie pracują równomiernie i rozwijają się symetrycznie. Ten typ ruchu pomaga skutecznie spalać kalorie, więc narciarstwo biegowe poleca się także osobom dążącym do redukcji tkanki tłuszczowej.
Poprawa koordynacji ruchowej
Konieczność trzymania się prawidłowego rytmu ruchów, zsynchronizowania pracy nóg i ramion, a także utrzymania balansu sprawia, że narciarstwo biegowe pozytywnie wpływa na koordynację ruchową. Ta z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko kontuzji w czasie uprawiania sportów i w codziennym życiu.
Wzmocnienie wydolności
Zastanawiając się, czy warto uprawiać narciarstwo biegowe, warto zwrócić uwagę na zbawienny wpływ na układ oddechowy i krwionośny. Nawet typowo rekreacyjne uprawianie tego sportu pozwala wyśmienicie dotlenić organizm i zwiększyć jego wydolność.
Przygoda na łonie natury
Nudzą cię kilkuminutowe zjazdy i czekanie w kolejkach do wyciągów? Z pewnością docenisz biegówki, dzięki którym możesz wybrać się na całodzienną wyprawę przez góry i lasy. To sport, który zdecydowanie daje poczucie wolności i bliskiego kontaktu z naturą.
Nie trzeba jechać na stok
W Sudetach i Tatrach można znaleźć świetnie przygotowane, wyratrakowane trasy z wytyczonymi „śladami”, jednak na nartach można biegać właściwie wszędzie, gdzie jest śnieg – choćby w najbliższym lesie. Bez względu na to, gdzie uprawiamy narciarstwo biegowe technika jest bardzo podobna, choć nie da się zaprzeczyć, że samodzielne wytyczanie szlaku jest bardziej wymagające.
Porady przed pierwszym kontaktem z biegówkami
Opisując tak wyjątkowy sport jak narty biegowe zalety można by wymieniać naprawdę długo, jednak w końcu przychodzi taki moment, że trzeba po prostu zebrać się w sobie i przejść do praktyki. Pierwszym zadaniem będzie wybranie miejsca. Trudno o lepszy sposób by poznać narciarstwo biegowe jak zacząć od wybrania się do Jakuszyc w Górach Izerskich. Dzięki kilkudziesięciu kilometrom przygotowanych tras i sprzyjającemu mikroklimatowi, warunki dla biegaczy o każdym poziomie zaawansowania są tam idealne. Drugim krokiem powinno być zdobycie sprzętu. Na pierwszy raz najlepiej nie kupować własnego, tylko wypożyczyć. Dla osób, które dopiero zaczynają uprawiać narciarstwo biegowe ubiór także może nie być oczywistą sprawą. Zdecydowanie nie należy ubierać się tak ciepło jak na stok! Strój powinien chronić przed wiatrem mrozem, ale też oddychać. Konkretny zestaw zależy od indywidualnych preferencji, więc za pierwszym razem najlepiej ubrać się „na cebulkę”.
Zobacz też: kurs narciarstwa biegowego