Czego nie wolno wnosić do samolotu?
Szykując się do podróży lotniczej, szczególnie tej pierwszej, chyba każdy zadaje sobie pytanie, co można zabrać do samolotu. Każdy przewoźnik ustala własne regulacje, jednak podstawowe zasady pozostają bez zmian. Poznaj najważniejsze z nich!
Bagaż podręczny
Większość restrykcji dotyczy bagażu podręcznego, czyli torby, którą pasażer zabiera ze sobą na pokład. Linie lotnicze bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa, dlatego na liście przedmiotów zakazanych znajduje się wszystko, co mogłoby stworzyć zagrożenie dla pozostałych podróżnych.
Przedmioty niedozwolone w bagażu podręcznym
Podczas lotu nie można mieć przy sobie noży, nożyczek, śrubokrętów, szydełek, golarek z otwartym ostrzem (jednorazowe maszynki są dozwolone). Zależnie od skrupulatności pracownika lotniska dokonującego kontroli, zastrzeżenie mogą wzbudzić również spiczaste zakończenia parasoli czy też pilników do paznokci. Jeżeli mamy wybór, lepiej umieścić je w bagażu rejestrowanym.
Chcesz po przylocie na miejsce uprawiać sport, zajmować się jakimś hobby? Świetnie, ale zwróć uwagę, czego nie można zabrać do samolotu. W bagażu rejestrowanym muszą znaleźć się m.in. deskorolki, łyżwy, kijki trekkingowe, wędki oraz wszelka broń palna.
Nie ma przeciwwskazań, by mieć w torbie podręcznej papierosy elektroniczne lub tradycyjne, ale nie można ich oczywiście palić w samolocie.
Płyny w bagażu podręcznym
Na pokład samolotu można wnieść płyny w opakowaniach do 100 ml (łącznie maksymalnie 1 litr). Zasada tyczy się nie tylko napojów, ale też wszelkich substancji o konsystencji balsamu, kremu czy żelu. Skąd to ograniczenie? Badania dowiodły, że większa ilość mogłaby posłużyć do skonstruowania materiału wybuchowego.
Chcąc przewieźć alkohol w bagażu podręcznym również trzeba ograniczyć się do butelek 100-mililitrowych. Wyjątkiem są oczywiście napoje zakupione już po przejściu do strefy bezcłowej.
Jeśli chodzi o niezbędne leki w samolocie, nie stosuje się do nich zasady ograniczenia pojemności, ale fakt ich posiadania należy zgłosić w czasie kontroli. W miarę możliwości, wszelkie medykamenty powinny być w oryginalnych opakowaniach.
Jak spakować bagaż podręczny?
Wiesz już, co można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym, pozostaje jednak kwestia, jak go spakować.
Podstawową kwestią jest umieszczenie wszystkich płynów w przezroczystej, zamykanej torebce, np. woreczku strunowym. Tak ową torebkę, jak i sprzęt elektroniczny (laptop, telefon, powerbank, czytnik e-booków itp.), najlepiej umieścić na samym wierzchu walizki/plecaka, ponieważ podczas kontroli bezpieczeństwa należy je wyjąć.
Bagaż rejestrowany
Bagaż rejestrowany to walizka, którą nadajemy po przybyciu na lotnisko. Na cały czas lotu zostaje ona umieszczona w luku bagażowym, dlatego podlega znacznie mniejszym restrykcjom niż torba podręczna. Nie znaczy to oczywiście, że nie obowiązują w tym zakresie żadne ograniczenia. Czego nie można zabrać do samolotu nawet w bagażu rejestrowanym?
Przedmioty niedozwolone w bagażu rejestrowanym
Niedozwolone są pojemniki z gazem (np. używane w kuchenkach turystycznych), łatwopalne płyny, gaśnice ani fajerwerki.
Prawdopodobieństwo, że myślisz o zabraniu w podróż dynamitu, granatów, trucizny czy też materiałów radioaktywnych oceniamy jako nikłe, ale dla porządku – one również nie mogą znaleźć się w bagażu.
Podsumowanie
Jeżeli nadal nie jesteś pewien, co można zabrać do samolotu, a czego niestety nie, sprawdź bezpośrednio na stronie odpowiedniej linii lotniczej. Na etapie organizacji wycieczki zawsze informujemy, który przewoźnik obsługuje daną trasę.