Stolica Wielkopolski, jedno z największych polskich miast, prawdopodobne miejsce chrztu króla Mieszka I… Z czymkolwiek kojarzy Ci się Poznań atrakcje z pewnością nasuwają się same. Historyczne budowle sąsiadują tu z nowoczesnymi obiektami przybliżającymi lokalne tradycje i ciekawostki. Wybór jest ogromny, dlatego dla ułatwienia decyzji opisaliśmy, co warto zobaczyć w Poznaniu w pierwszej kolejności.
Na tropie historii miasta
Wspomniany Chrzest Polski to tylko jedno ze znaczących wydarzeń w bogatych dziejach metropolii. Choć wiele spośród pamiętających je budynków nie zachowało się do dziś, pieczołowita restauracja dała świetny efekt. Oto miejsca które warto zobaczyć w Poznaniu, by poznać jego historię.
Stary Rynek z Ratuszem i koziołkami
Jak wie każdy poznaniak, wśród symboli miasta bezsprzecznym numerem jeden są koziołki. Codziennie, w samo południe, ku uciesze turystów ukazują się one na wieży ratusza. Ten piękny renesansowy budynek warto oczywiście zobaczyć o każdej porze dnia, podobnie jak cały Start Rynek. Na jego płycie, jak i na pobliskich uliczkach znajdziemy takie popularne zabytki Poznania jak Odwach (z Muzeum Powstania Wielkopolskiego wewnątrz), domki budnicze czy kościół farny. Obrazu dopełniają cztery fontanny nawiązujące do mitologii.
Ostrów Tumski
Podobnie jak w przypadku Wrocławia, zwiedzając Poznań zabytki sakralne najwyższej klasy znajdziemy na Ostrowie Tumskim, czyli „wyspie katedralnej”. Jak łatwo wydedukować po nazwie, dominuje tu Bazylika Archikatedralna – jedna z najstarszych polskich świątyń. Badania archeologiczne wskazują, że w jej podziemiach spoczywają Mieszko I oraz Bolesław Chrobry! Warto zobaczyć miejsce symbolicznego pochówku władców, jak również obejrzeć bogato zdobione kaplice.
ICHOT – Brama Poznania
Najlepszym dowodem na to, jak nowatorskie potrafią być atrakcje w Poznaniu, jest Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zwane też Bramą Poznania. Wizyta w ICHOT to spacer przez dziesięć wieków historii, opowiedzianych przez pomocy widowiskowej scenografii, multimediów oraz żywej narracji. Sale „Gród” oraz „Woda” przybliżają zwiedzającym obraz pierwszej osady Polan na tym terenie oraz chrztu Mieszka I, natomiast „Złoto” i „Witraż” – dalsze losy wyspy, aż po współczesność.
Co zobaczyć w Poznaniu na świeżym powietrzu?
Dla odmiany od zabytków i muzeów, warto spędzić nieco czasu wśród zieleni. Tej w stolicy Wielkopolski nie brakuje! Zwiedzając Poznań atrakcje turystyczne związane z naturą można napotkać w każdym zakątku.
Malta
Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik, który przez okrągły rok przyciąga miłośników sportów wodnych oraz spacerowiczów. Liczne rekreacyjne atrakcje Poznania zlokalizowane są właśnie tutaj. Nad samym jeziorem znajdziemy m.in. termalny park wodny (największy w Polsce), całoroczny stok narciarski, park linowy i ogród prezentujący zegary słoneczne. Odwiedzając Maltę, warto zajrzeć również do pobliskiego Nowego Zoo oraz na widokową Ścieżkę w Koronach Drzew.
Park Cytadela
Wymieniając miejsca które warto zobaczyć w Poznaniu, nie sposób nie wspomnieć o największym miejskim parku. Cytadela to nie tylko 100 hektarów zieleni, ale i prawdziwy pomnik historii. Ambitnym polecamy liczne pozostałości dawnego Fortu Winiary, cmentarze wojskowe oraz dwa muzea o tematyce militarnej. Ponadto, duże wrażenie robią tutejsze rzeźby plenerowe, szczególnie „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz.
Nowe Zoo
Jeżeli chcemy całą rodziną zwiedzić Poznań atrakcje dla młodzieży czy dzieci zdecydowanie warto włączyć do programu. Najlepiej zacząć od Nowego Zoo, czyli jednego z największych ogrodów zoologicznych w naszym kraju. Obiekt może się poszczycić malowniczym trenem, w którym wydzielono dla zwierząt duże, wygodne wybiegi. Ze względu na ogromny teren, po zoo można się poruszać nie tylko pieszo, ale i kolejką parkową. Obowiązkowe punkty wizyty to słoniarnia i azyl dla niedźwiedzi.
Stare Zoo
Do Term Maltańskich czy ICHOT wstęp jest oczywiście biletowany – a co zwiedzić w Poznaniu za darmo? Polecamy Stare Zoo! Kolekcją zwierząt znacznie ustępuje swojemu nowszemu oddziałowi, za to może się poszczycić wpisem do rejestru zabytków! Historyczną zabudowę zewsząd otacza zieleń, dzięki czemu to świetne miejsce na spacer i to nie byle jaki, bo urozmaicony spotkaniami z małpami, surykatkami, lemurami oraz egzotycznym ptactwem.
Nietypowe miejsca w Poznaniu – tylko tutaj!
Jak przystało na duże miasto, można tu spędzić czas w teatrze, kinie czy galerii sztuki. Nie będzie to jednak żadna nowość dla osób z Warszawy czy Krakowa. Które atrakcje w Poznaniu są na tyle wyjątkowe, że nie znajdziemy ich nigdzie indziej?
Rogalowe Muzeum
Za najważniejszy kulinarny symbol miasta, obok słynnych pyr, można śmiało uznać rogale świętomarcińskie. Choć tradycyjnie podaje się je 11 listopada, w piekarniach są dostępne przez cały rok. By nie tylko skosztować tego słodkiego smakołyku, ale i poznać tajniki jego wypieku, najlepiej wstąpić na jedyny w swoim rodzaju pokaz w Rogalowym Muzeum. Aktywny udział publiczności i pyszny smak gotowych wyrobów sprawiają, że to oryginalne miejsce wspaniale dopełnia prezentujące współczesny Poznań atrakcje.
Stary Browar
Dawniej zakład piwowarski, dziś niepowtarzalna przestrzeń handlu i sztuki. Stary Browar jest zarówno uwielbianym przez poznaniaków miejscem na zakupy, jak i zjawiskowym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Pomysłowa architektura sama w sobie robi duże wrażenie, ale wypada wspomnieć, że w środku, prócz sklepów i lokali gastronomicznych, wciąż przybywa nowatorskich rzeźb i instalacji artystycznych. Start Browar to oczywista odpowiedź na pytanie, co zobaczyć w Poznaniu w towarzystwie miłośnika sztuki współczesnej.
Pomnik Starego Marycha
Czy ktoś słyszał, żeby region lub miasto posiadało pomnik swojej… gwary? Stary Marych to rzeźba inspirowana emitowanym przez kilkanaście lat programem radiowym, w którym to tytułowy bohater opowiadał słuchaczom blubry (poz. opowieści bez większej wagi, bzdury), w lokalnej gwarze. Odlana z brązu figura Marycha prowadzącego rower na stałe wpisała się w atrakcje Poznania, a zdjęcie z nią to niemal obowiązkowa pamiątka z wizyty.
Co warto zwiedzić w Poznaniu na dokładkę?
Jeśli masz nieco więcej czasu, by zwiedzić Poznań zabytki i atrakcje wymienione powyżej warto rozszerzyć o kolejne punkty programu. Oto inne ciekawe miejsca wysoko oceniane przez turystów:
Palmiarnia
Co warto zobaczyć w Poznaniu w chłodny dzień? Palmiarnia będzie idealnym wyborem! Wewnątrz pawilonów przyjemne ciepło utrzymuje się przez okrągły rok. To konieczne, ponieważ wiele spośród tutejszych kwiatów, drzew i krzewów naturalnie występuje w tropikalnym i subtropikalnym klimacie. Oprócz różnorodnej, egzotycznej roślinności, w Palmiarni można podziwiać strefę akwariów, z takimi rybami jak piranie, karpie koi czy płaszczki.
Centrum Kultury Zamek
Patrząc na Zamek Cesarski, trudno uwierzyć, że nie jest przedwieczna warownia polskich królów, a pruski projekt z początku XX wieku. Niemniej jednak, rozmiarem i rozmachem przebija inne zabytki Poznania. Ta potężna budowla pełni obecnie rolę centrum kultury. Odbywają się tu wystawy sztuki, koncerty oraz szereg rozmaitych wydarzeń. Przed wizytą w stolicy Wielkopolski zdecydowanie warto sprawdzić, co na ten czas planuje Zamek.
Muzeum Narodowe
Zaprezentowaliśmy nasze ulubione nietypowe miejsca w Poznaniu, ale nie zapominamy o tradycji! Tutejsze Muzeum Narodowe zachwyci każdego fana sztuki, szczególnie, że zgromadzona kolekcja rzeźb, obrazów i grafik jest naprawdę bogata, a dzięki dynamicznie zmienianym wystawom czasowym, każda wizyta przynosi nowe wrażenia. Do największych skarbów prezentowanych w muzeum należy największy zbiór dzieł Jacka Malczewskiego.
———
Wypełniające Poznań atrakcje dla młodzieży i dorosłych, miłośników zwiedzania i aktywnego wypoczynku, są na tyle liczne, że wizytę w tym mieście można polecić właściwie każdemu. Zapraszamy do kontaktu w sprawie wycieczek szkolnych do Wielkopolski oraz wyjazdów integracyjnych do Poznania!
Zobacz też: wycieczka dla seniorów do Poznania