Ogromna połać sosnowego lasu, w dorzeczu Brdy i Wdy, przyciąga miłośników nieskażonej natury oraz aktywnego wypoczynku. Jeżeli chodzi o atrakcje Bory Tucholskie mają do zaoferowania naprawdę dużo. Bez względu na to, czy szukasz pomysłu na weekend z przyjaciółmi czy rodzinne wakacje, ten urokliwy, ale wciąż mało znany zakątek może cię pozytywnie zaskoczyć.
Co warto wiedzieć o Borach Tucholskich?
Większość Polaków, o ile nie mieszka w okolicy, prawdopodobnie nie wie zbyt wiele o tym regionie. Najczęściej jest on kojarzony z parkiem narodowym, jeziorami i kajakarstwem. Przed pierwszą wizytą warto nie tylko sprawdzić, co warto zobaczyć w Borach Tucholskich, ale też dowiedzieć się, co wyróżnia je w skali naszego kraju.
Lokalizacja
Bory Tucholskie położone są na pograniczu województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Zajmują około 3 tysięcy kilometrów kwadratowych! Za stolicę regionu, od której swoją drogą pochodzi nazwa, uznaje się Tucholę. Inne znane miejscowości to Chojnice, Swornegacie, Charzykowy i Brusy. W każdej z nich można znaleźć zróżnicowaną bazę noclegową.
Niezwykła przyroda Borów Tucholskich
Najlepszym dowodem na bogactwo i unikalność tutejszej przyrody jest fakt, że na terenie Borów Tucholskich utworzono park narodowy, cztery parki krajobrazowe i kilkanaście rezerwatów. Szczególnej ochronie podlega nie tylko typowo leśny ekosystem, ale też jeziora i mokradła. Jeżeli chodzi o florę, choć dominuje tu sosna, wypada wspomnieć także o wiekowych dębach czy cisach. Niezwykle cenna jest również roślinność torfowisk. Najbardziej charakterystyczni przedstawiciele lokalnej fauny to ptaki – m.in. żuraw, bielik, puchacz i błotniak stawowy.
Krótka historia Borów Tucholskich
Historia regionu nieodłącznie łączy się z Borowiakami, czyli żyjącą tu do dziś grupą ludności o pochodzeniu kaszubskim, która wykształciła własne obyczaje i gwarę. Przez wieki Bory Tucholskie należały kolejno do Książąt Pomorskich, Zakonu Krzyżackiego, Korony Polskiej i Prus. Nic dziwnego, że te skomplikowane dzieje pozostawiły po sobie liczne ślady! Jeżeli chodzi o nieco nowszą historię, można wspomnieć chociażby o istotnych bitwach kampanii wrześniowej 1939, które miały miejsce właśnie w Borach.
Atrakcje w Borach Tucholskich
Czas przejść do konkretów i ustalić, jak najlepiej zagospodarować czas swojego pobytu w tucholskich lasach. W zależności od preferowanych aktywności, program może wyglądać zupełnie inaczej. Przekonaj się sam, że Bory Tucholskie atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych skrywają na każdym kroku i wybierz te, które najlepiej pasują do twoich upodobań.
Dla aktywnych
Najpopularniejszy sposób na zapoznanie się z wyjątkową przyrodą Borów Tucholskich to dłuższy lub krótszy spacer. Szlaków do wyboru nie brakuje, ale szczególnie polecamy pieszą wędrówkę ścieżką dydaktyczną przez Jelenią Wyspę, na uroczysko Piekiełko lub do pomnika przyrody Dąb Bartuś. Liczne atrakcje Bory Tucholskie zapewniają również kolarzom. Warto wymienić chociażby imponującą sieć tras rowerowych noszących wspólną nazwę „Kaszubska Marszruta”. Nie sposób nie wspomnieć również o szlakach wodnych! Brda i Wda to jedne z ulubionych rzek polskich kajakarzy, a jeśli dodać do tego ich dopływy, otrzymujemy pokaźny wachlarz możliwości aktywnego spędzenia czasu dla amatorów spływów.
Dla miłośników zwiedzania
Historia Borów Tucholskich sięga daleko, a co za tym idzie, nie brakuje tu ciekawostek z różnych epok. Kamienne Kręgi w Odrach, czyli tajemnicze cmentarzysko Gotów, pochodzą z samych początków naszej ery! Kto nie chce podróżować w czasie aż tak daleko, może zwiedzić chociażby zrekonstruowany gród słowiański w Raciążu, ruiny zamku krzyżackiego w Człuchowie lub XIX-wieczny akwedukt w Fojutowie. Na historyczny spacer zapraszają także Chojnice z pieczołowicie odnowionym kolorowym rynkiem, neogotyckim ratuszem oraz pozostałościami murów miejskich.
Dla dzieci i młodzieży
Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich całą rodziną? Oprócz spływów, pieszych wędrówek i tradycyjnego zwiedzania, jest kilka miejsc, które wyjątkowo nadają się właśnie dla najmłodszych turystów. Możemy polecić chociażby wioski tematyczne – to dalekosiężny projekt, w ramach którego okoliczne miejscowości promują w ciekawy sposób swoje dziedzictwo. Wioska Górnicza, Miodowa, Grzybowa czy Chlebowa to tylko niektóre z tych niezwykłych miejsc. Na wodne szaleństwo można z kolei wybrać się nie tylko nad jedno z licznych jezior, ale i do aquaparku w Chojnicach. Jak udowadniają takie atrakcje zimą Bory Tucholskie też mogą być ciekawe!
———
Kajakarze, rowerzyści, odkrywcy historycznych ciekawostek, plażowicze… W Borach Tucholskich niemal każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Wycieczka po tym malowniczym regionie świetnie pokazuje, że „morze, góry i Mazury” to nie jedyne miejsca w Polsce, gdzie można spędzić udany urlop. Z pewnością cennym bonusem jest możliwość łatwej ucieczki od tłumów. Atrakcje w Borach Tucholskich (nie licząc może szlaków kajakowych w szczycie sezonu) nie są oblegane, a niektóre wciąż pozostają na tyle nieodkryte, że można je zwiedzić nawet zupełnie bez towarzystwa.