Rusza druga edycja Poznaj Polskę i coraz częściej trafiają do nas zapytania o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach tego programu. Mamy nadzieję, że nasze krótkie zestawienie kluczowych faktów i garść praktycznych porad okażą się pomocne dla osób, które zastanawiają się, jak skorzystać z programu Poznaj Polskę w 2022 roku.
Program Poznaj Polskę – podstawowe informacje
Inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej ma na celu uatrakcyjnienie programu nauczania, poprzez dofinansowanie wycieczek szkolnych po Polsce. Głównym warunkiem przyznania dotacji jest uwzględnienie w programie zwiedzania zabytków i atrakcji z oficjalnej listy. Umieszczone na niej obiekty dzielą się na następujące kategorie: „Kultura i dziedzictwo narodowe”, „Największe osiągnięcia polskiej nauki”, „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego”. W programie mogą wziąć udział publiczne oraz niepubliczne szkoły, zarówno podstawowe, jak i ponadpodstawowe.
Nabór wniosków rozpocznie się 1 marca 2022. Budżet na finansowane przez program Poznaj Polskę wycieczki wynosi 50 milionów na wycieczki jeszcze w tym roku szkolnym i drugie 50 milionów na wycieczki od września do grudnia 2022.
Najważniejsze zasady programu Poznaj Polskę
Na początku warto zadać sobie pytanie, dla kogo program Poznaj Polskę jest przeznaczony. W teorii, może z niego skorzystać dowolna szkoła na terenie naszego kraju (również niepubliczna). Ważne jest jednak, by pamiętać o pewnym ograniczeniach:
Organ prowadzący szkołę może złożyć
- w przypadku szkoły podstawowej do 100 uczniów – 2 wnioski
- w przypadku szkoły podstawowej od 101 do 200 uczniów – 4 wnioski
- w przypadku szkoły podstawowej od 201 uczniów – 6 wniosków
- w przypadku szkoły ponadpodstawowej do 100 uczniów – 1 wniosek
- w przypadku szkoły ponadpodstawowej od 101 do 200 uczniów – 2 wnioski
- w przypadku szkoły ponadpodstawowej od 201 uczniów – 3 wnioski
- w przypadku zespołu szkół – 6 wniosków dla szkoły podstawowe i 3 wnioski dla szkoły ponadpodstawowej
Dotacja na wycieczkę szkolną może być przyznana, o ile w wyjeździe bierze udział więcej niż 10 uczniów, a koszt noclegu i wyżywienia nie przekracza 150 zł na dobę. Program Poznaj Polskę finansuje 80% łącznej ceny, przy czym maksymalne stawki to odpowiednio:
- 5 tysięcy złotych dla wycieczek jednodniowych
- 10 tysięcy złotych dla wycieczek dwudniowych
- 15 tysięcy złotych dla wycieczek trzydniowych
Pozostałe 20% środków musi pochodzić z wkładu własnego, czyli zapewnionego przez organ prowadzący lub wpłaty rodziców.
Jak skorzystać z programu Poznaj Polskę?
Szczegółowa instrukcja wraz z załącznikami znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla ułatwienia, zebraliśmy najważniejsze fakty.
Dopiero piszę wniosek
Pierwszym krokiem jest złożenie przez dyrektora szkoły wniosku o udział w przedsięwzięciu do organu prowadzącego (najczęściej gminy). W dokumencie należy uwzględnić m.in. dane szkoły, przewidywaną liczbę uczestników, konkretne punkty z listy atrakcji, które znajdą się w programie oraz kalkulację kosztów. Ta ostatnia polega na zestawieniu przewidywanych wydatków na następujące kategorie: koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnicka, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu.
Na tej podstawie organ prowadzący składa kolejny wniosek o dofinansowanie wycieczek szkolnych – do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Po przetworzeniu zgłoszeń, MEN publikuje na swojej stronie listę szkół, którym została przyznana dotacja na wycieczkę szkolną.
Otrzymałem dofinansowanie
Jeżeli Państwa szkoła znalazła się na liście, czas przystąpić do podpisania porozumienia z MEN. Zasady programu Poznaj Polskę mówią wyraźnie, iż jest ono niezbędnym krokiem na drodze do fizycznego otrzymania pieniędzy.
Praktyka pokazuje, że trudno oszacować, ile czasu minie od znalezienia się na liście, do faktycznego wypłacenia dotacji. Rekomendujemy jednak, żeby już na etapie podpisywania porozumienia rozpocząć organizację wyjazdu, w szczególności zarezerwować termin.
Nasze doświadczenia!
Od początku programu rozmawialiśmy z dziesiątkami, jeśli nie setkami nauczycieli, których zainteresował program Poznaj Polskę. Choć wniosek o dofinansowanie może wysłać wyłącznie dyrektor szkoły za pośrednictwem organu prowadzącego, na życzenie dołączaliśmy do naszej oferty wymagany podział kosztów, który bez wątpienia ułatwił kompletowanie dokumentacji.
Znaczna część szkół otrzymała dofinansowanie wycieczek szkolnych, jednak tylko niektóre z nich rzeczywiście zostały już zrealizowane. Jako główny powód można wymienić opóźnienia administracyjne. Przedłuża się zarówno czas oczekiwania na podpisanie porozumienia, jak i na wypłatę przyznanej kwoty.
———
Skoro wiedzą Państwo, dla kogo program Poznaj Polskę sprawdzi się najlepiej oraz jak z niego skorzystać, pozostaje wybrać kierunek wycieczki i przygotować wniosek. Na życzenie pomagamy w jego przygotowaniu poprzez przygotowanie podziału kosztów na wymienione w dokumencie kategorie.
Jeżeli już znaleźli się Państwo na liście szkół, którym przyznano dotację, zachęcamy do kontaktu! Z przyjemnością przygotujemy wycieczkę na podstawie złożonego wcześniej wniosku, uwzględniając odpowiednie zabytki oraz atrakcje.