Jak radzić sobie z chorobą morską?
Chyba nic nie jest w stanie uprzykrzyć rejsu po Bałtyku bardziej niż choroba morska. Silne objawy potrafią odebrać całą przyjemność z podróży oraz skutecznie zniechęcić do kolejnych wodnych eskapad. By dowiedzieć się, jak pokonać chorobę morską, trzeba przede wszystkim zrozumieć, skąd się bierze i z jakimi dolegliwościami może się wiązać.
Choroba morska przyczyny
To odmiana choroby lokomocyjnej, zwanej również kinetozą. Wywołuje ją niezgodność poszczególnych sygnałów odbieranych przez mózg. W przypadku podróży wodnym środkiem transportu, błędnik rejestruje falowanie, ale oczy widzą nieruchomy pokład lub wnętrze kabiny. Choroba morska na promie, statku czy żaglówce może dotknąć każdego, kto jest szczególnie wrażliwy na zaburzenia równowagi. Do grupy zwiększonego ryzyka należą dzieci przed 12. rokiem życia oraz wszyscy zmagający się z chorobą lokomocyjną w samochodzie, autokarze lub samolocie.
Choroba morska objawy
Zanim dowiemy się, jak radzić sobie z chorobą morską podczas rejsu, należy się zastanowić, po czym ją rozpoznać. Do najczęstszych objawów zaliczają się:
- Nudności
- Zawroty głowy
- Ból głowy
- Nadmierna potliwość
- Brak apetytu
- Uczucie zmęczenia
- Wymioty
Ostatniego z wymienionych większość z nas obawia się najbardziej, jednak w wielu przypadkach nie sposób go uniknąć. Kiedy trwa rejs statkiem a choroba morska zaczyna doskwierać, warto cały czas mieć przy sobie awaryjną torebkę.
Kiedy należy obawiać się choroby morskiej?
Najprostsza zasada mówi, że z im mniejszą i lżejszą jednostką pływającą mamy do czynienia, tym większe zagrożenie. Choroba morska na promie mieszczącym ponad tysiąc pasażerów występuje nieporównywalnie rzadziej niż na żaglówce. Niemniej jednak, jeśli wybieramy się na morze po raz pierwszy, nie powinniśmy wykluczać pojawienia się objawów na pokładzie dużego statku.
Sposoby na chorobę morską
Wiemy już, z czym wiąże się ten problem, więc czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jak pokonać chorobę morską lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.
Dobre przygotowanie
Kiedy w grę wchodzi choroba morska objawy może nasilać m.in. ogólne złe samopoczucie. Przed rejsem warto porządnie się wyspać i zjeść lekkostrawny posiłek. Ważne jest również pozytywne nastawienie. Zamiast podsycać w sobie lęk przed zachorowaniem, lepiej myśleć o miłych chwilach, które czekają na nas w czasie wycieczki. Przyda się także jak najbardziej obszerna wiedza o tym, jak radzić sobie z chorobą morską podczas rejsu. Poczucie przygotowania przekłada się na większy komfort psychiczny.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów?
Niektóre osoby, pomimo dobrego przygotowania, okazują się po prostu ponadprzeciętnie podatne na tę odmianę kinetozy. Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, czy należysz do takich osób, bo pierwsze wyjście w morze jest dopiero przed tobą, warto na wszelki wypadek dowiedzieć się, jak radzić sobie z chorobą morską podczas rejsu. Wiedza ta może pomóc nie tylko Tobie, ale i innym osobom przebywającym na pokładzie, które źle znoszą podróż statkiem.
Zebraliśmy podstawowe sposoby na chorobę morską, które mogą złagodzić symptomy:
- Wyjście spod pokładu – pomaga zarówno świeże powietrze, jak i możliwość patrzenia na linię horyzontu (wzrok i błędnik zaczynają odbierać wtedy bardziej zbliżone sygnały
- Odpoczynek – krótka drzemka może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie, ponieważ jeśli uda się zasnąć, mózg przestanie na jakiś czas rejestrować sprzeczne impulsy wywołujące chorobę morską
- Odwrócenie uwagi – warto znaleźć sobie zajęcie, takie jak rozmowa z towarzyszami podróży czy obserwowanie pobliskich statków. Odradza się z kolei czytanie książek, korzystanie ze smartfonu i wszelkie inne czynności wymagające skupienia wzroku na przedmiocie trzymanym w dłoni
- Odpowiednia dieta – nie tykamy ciężkostrawnych potraw, napojów gazowanych ani kawy. Najlepiej ograniczyć się do surowych warzyw i owoców, sucharów, kisielu, herbaty ziołowej
- Nawodnienie – w przypadku wystąpienia wymiotów, należy szczególnie dbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody lub napojów izotonicznych
Środki na chorobę morską
Zanim zacznie się rejs statkiem a choroba morska da o sobie znać, nie zaszkodzi zaopatrzyć się w środki lecznicze. Tabletki, takie jak Aviomarin, działają również w tym typie kinetozy, jednak należy pamiętać, że trzeba przyjąć je odpowiednio wcześnie przed wypłynięciem (zazwyczaj minimum pół godziny).
Co ciekawe, istnieją naturalne sposoby na chorobę morską! Do najczęściej stosowanych zdecydowanie należy imbir. Ambitni żują surowy korzeń tej intensywnej w smaku rośliny, ale sprawdzają się również lizaki i cukierki o smaku imbirowym.
Wielu osobom pomaga akupresura. W aptekach dostępne są opaski i plastry uciskowe na nadgarstki, o działaniu łagodzącym nudności. Metoda ta wywodzi się z medycyny chińskiej.
W przypadku bardzo powszechnej dolegliwości, jaką jest choroba morska przyczyny oraz sposoby zapobiegania można mnożyć. Podatność na wystąpienie objawów weryfikuje dopiero rejs, dlatego jeśli nie wiesz jeszcze, czy wystąpią u Ciebie, lepiej nie stosować zapobiegawczo leków na chorobę lokomocyjną. Warto przeżyć swoją morską przygodę w pełni, bez otępienia spowodowanego medykamentami.