Najważniejszym dokumentem, jaki należy przygotować przed wyjazdem, jest karta wycieczki. Wypełnianie jej nie jest skomplikowane, jednak cześć nauczycieli, szczególnie tych debiutujących w roli opiekunów lub kierowników, może mieć wątpliwości. Postaramy się podpowiedzieć lub przypomnieć, co musi zawierać karta wycieczki szkolnej oraz jak z niej korzystać.
Czym jest ten dokument i gdzie go znaleźć?
Wszystkie podstawowe kwestie związane z turystyką szkolną reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. O tym, z czego składa się modelowa karta wycieczki rozporządzenie informuje w bardzo konkretny sposób. W §6 określa ono, że właśnie ten dokument jest podstawą do zatwierdzenia wycieczki. Należy przedstawić ją dyrektorowi placówki, który dodatkowo, w przypadku wycieczek zagranicznych, jest zobowiązany przekazać ją do odpowiedniego kuratorium oświaty. Do Rozporządzenia załączony jest wzór, który można również pobrać z naszej strony.
Elementy karty wycieczki szkolnej
Skoro wiemy już, czym jest i do czego służy karta, pora przejść do bardziej praktycznych zagadnień. Na pytanie, co powinna zawierać karta wycieczki, najłatwiej odpowiedzieć, omawiając kolejne rubryki.
Część formalna
- Nazwa i adres – tu wszystko jasne, wpisujemy pełną nazwę szkoły
- Cel wycieczki – ten punkt zależy od praktyki przyjętej w danej placówce, część dyrektorów wymaga szczegółowego określenia celów, innym wystarczy np. „poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii naszego kraju”
- Nazwa kraju/miasto/trasa wycieczki – jeżeli wyjeżdżamy za granicę, wpisujemy kraj docelowy oraz kraje tranzytowe. W przypadku wycieczek po Polsce, podajemy w odpowiedniej kolejności odwiedzane miejscowości
- Termin – data wyjazdu i powrotu
- Numer telefonu kierownika wycieczki
- Liczba uczestników – podajemy również liczbę uczniów z niepełnosprawnościami
- Klasa – może być więcej niż jedna
- Liczba opiekunów
- Środek transportu – np. autokar, samolot
Program
Co musi zawierać karta wycieczki szkolnej w drugiej części? Chyba nikogo nie zdziwi, że chodzi o skrócony program wyjazdu. To, jak drobiazgowo należy opisać trasę oraz atrakcje, zależy od ustaleń z dyrekcją szkoły, jednak w każdym przypadku trzeba wyszczególnić, co będzie robić grupa w poszczególne dni. Ważne jest również wskazanie miejsca zakwaterowania.
Zobacz: Ile opiekunów musi jechać na wycieczkę szkolną?
Oświadczenie
Kolejne, ostatnie już elementy karty wycieczki szkolnej, to rubryki na nazwiska i podpisy kolejno kierownika, wszystkich opiekunów oraz dyrektora. Podpisy są poświadczeniem, iż kadra zobowiązuje się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
———
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego krótkiego poradnika wiesz już, co powinna zawierać karta wycieczki. Choć jak dokładnie ma wyglądać poprawnie wypełniona karta wycieczki Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej nie określa, wzór jest na tyle dopracowany, że każdy powinien sobie poradzić.