Bezpieczne opalanie na wakacjach
Kąpiele słoneczne to jedna z ulubionych letnich aktywności, jednak nie bez powodu słychać zewsząd ostrzeżenia przed nadmiernym opalaniem. Wyjaśniamy, na czym polega zagrożenie oraz podpowiadamy, jak chronić się przed słońcem.
Co za dużo, to niezdrowo
Przebywanie na słońcu stymuluje wytwarzanie w organizmie witaminy D3, która pomaga zachować w zdrowiu kości oraz system krwionośny, a także poprawia odporność. Światło słoneczne podnosi również poziom tzw. hormonu szczęścia, czyli beta-endorfiny. Pomimo tych dobroczynnych właściwości, długotrwałe wystawianie się na działanie promieni UV może przynieść niemałe szkody.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy tego promieniowania. UVA ma stałe natężenie, nie zależy od pory roku, a przy tym nie chroni przed nim nawet warstwa chmur. Namacalnym efektem jego działania jest starzenie się skóry.
O wzmożone natężenie UVB należy obawiać się przede wszystkim latem. To ono powoduje powstawanie pożądanej przez większość z nas opalenizny, ale również poparzenie słoneczne. Wymienia się je także jako czynnik powstawania czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry.
Warto wspomnieć, że długotrwałe opalanie na plaży może skutkować również udarem słonecznym lub odwodnieniem.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jeżeli chcemy zapobiec przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, ochrona przed UV typu A powinna być dla nas ważna przez cały rok. Osoby, które znaczną część dnia przebywają na świeżym powietrzu, nie mogą zapominać o kremie z filtrem. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy kosmetyk chroni przed UVA!
Przed nadejściem wakacji tym bardziej należy dowiedzieć się, jak chronić się przed słońcem. Latem zdecydowanie chętniej spędzamy na zewnątrz długie godziny, a właśnie o tej porze roku promieniowanie UVB jest najbardziej niebezpieczne. Niezbędne jest częste odnawianie warstwy kremu ochronnego oraz noszenie nakrycia głowy (najlepiej czapki z daszkiem lub kapelusza z szerokim rondem). Jeżeli opalenizna nie ma dla nas dużego znaczenia, najlepiej po prostu jak najwięcej czasu spędzać w cieniu.
A jak chronić oczy przed słońcem? Oczywiście za pomocą ciemnych okularów. Ważny jest nie tyle ich kolor, co obecność filtra UV.
Jak bezpiecznie opalać się na wakacjach? 6 zasad!
Wyjeżdżając na urlop, zastanawiamy się często, jak się opalać, żeby się nie spalić. Czerwone zabarwienie skóry, ból odczuwany na długo po powrocie oraz łuszczący się naskórek zdecydowanie nie należą do efektów, które chcemy uzyskać. Opalając się nieodpowiedzialnie, możemy liczyć nie tyle na atrakcyjny wygląd, co na oparzenia słoneczne…
Oto 6 podstawowych zasad, dzięki którym opalanie na plaży stanie się bezpieczniejsze:
- Zrezygnuj z kąpieli słonecznych w godzinach 11.00-15.00, kiedy natężenie promieniowania UVB jest największe, a wysokie temperatury mogą prowadzić do udaru
- Wiadomo, że nie ma to jak opalać się na plaży, jednak nasz pierwszy dłuższy kontakt ze słońcem nie powinien mieć miejsca dopiero na urlopie. Najlepiej od pierwszych ciepłych dni stopniowo przyzwyczajaj skórę do promieni UVB, zaczynając od 15-minutowych wyjść
- Nałóż krem z filtrem pół godziny przed opalaniem. By ochrona przed UV została utrzymana, nakładaj nową warstwę co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody
- Nie zapominaj, jak chronić oczy przed słońcem – miej na sobie okulary przeciwsłoneczne z filtrem
- By uniknąć niebezpieczeństw związanych z wysoką temperaturą, pamiętaj o noszeniu nakrycia głowy oraz piciu dużej ilości wody
- Ostatnia, dość oczywista podpowiedź, jak opalać się na plaży. Niezbyt długo! Cały dzień na nasłonecznionym piasku tu praktycznie gwarancja poparzeń
Naturalne przyspieszanie powstawania opalenizny
By opalić się szybciej, najlepiej przebywać na słońcu często, ale na krótko. To również dobry sposób na to, jak bezpiecznie opalać się na wakacjach, ponieważ ryzyko oparzeń zwiększa się, gdy skóra jest wystawiona na słońce bez przerw.
Uzyskanie wymarzonej karnacji ułatwia także dieta bogata w beta-karoten. Warto włączyć do jadłospisu marchew, dynię, natkę pietruszki, jarmuż, szpinak oraz mango.
Wybór filtra
Pisząc, jak zabezpieczać skórę przed słońcem, wspomnieliśmy kilkukrotnie o kremach z filtrem. Pozostaje pytanie – jaki wybrać? Na to, jak silna jest ochrona przed UV typu B, wskazuje wartość SPF (ang. sun protection factor). Na terenie Unii Europejskiej sprzedawane są kremy do opalania o wartościach SPF od 2 do 50. Dzieci oraz osoby dorosłe o bardzo jasnej lub wrażliwej cerze powinny stosować filtry z SPF powyżej 30.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Nawet jeśli teoretycznie wiemy, jak się opalać, żeby się nie spalić, wystarczy chwila nieuwagi, by do pamiątek z wakacji dołączyła jedna, zdecydowanie niechciana – poparzenie słoneczne.
Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w ciągu 4-6 godzin od ekspozycji na słońce. Po zauważeniu ich, najlepiej przemyć uszkodzoną skórę letnią wodą, a następnie nanieść na nią środek z D-panthenolem lub alantoiną. Jeżeli nie mamy z jakiegoś powodu dostępu do apteki, sprawdzą się również domowe sposoby na oparzenia słoneczne.
Do nawilżenia naskórka oraz złagodzenia bólu można użyć kefiru, maślanki i jogurtu. Taki naturalny okład należy pozostawić do momentu, kiedy zacznie zasychać. Proces gojenia przyspieszy nałożenie na poparzone miejsce gazy wysmarowanej miodem lub białkiem jajka.
Zobacz też: wyjazd integracyjny do Trójmiasta
Szczególną uwagę należy zwrócić nie tyle na zaczerwienioną, piekącą skórę, co na oparzenia słoneczne II stopnia, przy których pojawiają się pęcherze. Zdecydowanie nie powinno się ich przebijać! Warto w takim przypadku jeszcze uważniej monitorować objawy, a w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.