Wiele dużych polskich miast może się pochwalić ciekawymi i nowoczesnymi ogrodami zoologicznymi. Ponieważ wycieczka do zoo to nie od dziś jedna z ulubionych atrakcji dla całej rodziny, podpowiadamy, co warto wiedzieć przed pierwszą taką wyprawą. Z artykułu dowiesz się między innymi, ile czasu trwa zwiedzanie zoo, co zabrać ze sobą oraz na co uważać przy organizacji wycieczki.
Jak zachęcić dziecko do wycieczki do zoo?
Większości dzieci nie trzeba będzie wcale na to namawiać! Pewnego rodzaju zachęty mogą potrzebować najmłodsze pociechy, które nie wiedzą, czego się spodziewać oraz nastolatkowie, mniej zainteresowani rodzinnymi wyjściami, bez względu na planowane atrakcje. Żeby maluch nabrał ochoty na wycieczkę, warto opowiedzieć mu, jak będzie przebiegać wizyta – może skusić je chociażby perspektywa zobaczenia prawdziwych odpowiedników zwierząt z ulubionych bajek. Jeżeli chodzi o starsze dzieci, sprawa nie jest już tak prosta. Na jedne podziała obietnica dodania do programu pizzerii, na inne propozycja zabrania również ulubionego kolegi… Wszystko zależy od kreatywności i determinacji rodzica.
Jak przygotować wycieczkę do ogrodu zoologicznego?
Pierwszy krok to oczywiście decyzja, do którego zoo jedziemy. Warto zauważyć, że do wyboru mamy nie tylko polskie obiekty! Nieopodal granicy można odwiedzić chociażby słynne zoo w Berlinie.
Dla wielu turystów duże znaczenie ma nie tylko odległość czy cena biletu, ale również fakt, czy ich wycieczka do zoo będzie etyczna. Na szczęście w internecie coraz łatwiej sprawdzić, jak placówka traktuje swoje zwierzęta.
Zoo wybrane? Czas zdecydować się na termin. Jeżeli chcesz uniknąć tłumów, lepiej wybierz dzień roboczy zamiast weekendu lub po prostu zorganizuj wycieczkę poza sezonem. Czy warto iść do zoo zimą? Często ma to swoje zalety, jak właśnie wygodne zwiedzanie czy niższa cena biletów. Należy się jednak nastawić, że część zwierząt może o tej porze roku przebywać w niedostępnych pawilonach, zamiast na chłodnych wybiegach.
Co robić, a czego nie robić w zoo?
Niejedno dziecko w zoo najchętniej nakarmiłoby i pogłaskało każdego mijanego zwierzaka. Nie jest to ani dozwolone, ani bezpieczne! Regulamin zwiedzania różni się w zależności od obiektu, jednak pewne zasady pozostają właściwie niezmienne.
Co można robić w zoo?
– spacerować wyznaczonymi ścieżkami
– fotografować
– jeść i pić
– podziwiać zwierzęta dowoli, z bezpiecznej odległości
Czego nie robić w zoo?
– niepokoić zwierząt
– podawać zwierzętom jedzenia i innych przedmiotów
– wchodzić na ogrodzenia
– hałasować
– palić papierosów
– poruszać się na rowerze, rolkach itp.
Praktyczne wskazówki
Podpowiadamy, jak przygotować wycieczkę do ogrodu zoologicznego pod względem praktycznym – w pytaniach i odpowiedziach.
Ile czasu trwa zwiedzanie zoo?
Nawet na niewielkie ogrody zoologiczne warto przeznaczyć minimum 2-3h. Zwiedzenie w całości większych, np. we Wrocławiu czy Berlinie może zająć znacznie dłużej.
Co zabrać do zoo?
Wygodne buty, ubrania dostosowane do pogody, odpowiednią ilość napojów i przekąsek. Te ostatnie można oczywiście kupić na terenie każdego zoo, ale trzeba wtedy liczyć się z dość wysokimi cenami.
Jak przygotować dziecko?
Choć dziecko w zoo często wolałoby zachowywać się jak na placu zabaw, albo po prostu chodzić własnymi ścieżkami, należy uczulić je, że oddalanie się od rodziców czy wszelkie niepokojenie zwierząt to zły pomysł.
———
Choć niektórzy mają wątpliwości, czy warto iść do zoo zimą, my polecamy tę rodzinną aktywność na każdą porę roku. Jeżeli nie wiesz, jak zachęcić dziecko do wycieczki do zoo, zabierz je tam choćby jako niespodziankę! Ruch na świeżym powietrzu, połączony z edukacją na temat dzikiej przyrody, na pewno dobrze mu zrobi.
Zobacz też: wycieczka do Wrocławia