Jak zorganizować wycieczkę szkolną?
Jesteś nauczycielem, wychowawcą, początkującym dyrektorem szkoły? Nie wiesz, jak prawidłowo zorganizować wycieczkę szkolną? Dobrze trafiłeś! Jesteśmy tu po to, aby pomóc Ci zrealizować to wyzwanie. Zazwyczaj to uczniowie, których roznosi energia, nalegają, by gdzieś wyjechać. Chcą oderwać się od obowiązków, spędzić razem czas poza szkolną ławką. Finalnie jednak, to dorośli muszą wiedzieć, jak bezpiecznie zorganizować wycieczkę szkolną. Chętnie podpowiemy – w końcu zajmujemy się tym zawodowo!
Dyrektor – kierownik wycieczki – opiekun
Niezależnie od tego, czy organizacja zaczęła się pomysłu dzieci czy z inicjatywy wychowawcy, zawsze nadrzędną instancją jest dyrektor szkoły. To dyrektor wyznacza spośród pracowników pedagogicznych kierownika wycieczki oraz określa, ilu uczniów może przypadać na jednego opiekuna. Co ważne, a często mylone, funkcje kierownika wycieczki oraz opiekuna mogą być łączone bez żadnych przeciwwskazań natury prawnej. Do dyrektora należy też powiadomienie odpowiedniego kuratorium w przypadku organizacji wyjazdu poza terytorium naszego kraju.
Kierownik wycieczki to zazwyczaj osoba bardziej doświadczona, która na pewno wie, jak zorganizować wycieczkę szkolną. W zależności od wieku uczestników, ich stopnia sprawności oraz preferencji, a także często w oparciu o możliwość realizacji podstawy programowej, wybiera miejsce docelowe i określa program. Nie sposób nie brać pod uwagę również wskazówek rodziców, przede wszystkim w kwestii finansów. Kierownik wycieczki określa regulamin, rozdysponowuje zadania, opracowuje kartę wycieczki i sprawuje pieczę nad przebiegiem wyjazdu. Jednak kierownik też człowiek i nawet gdy doskonale wie, jak bezpiecznie zorganizować wycieczkę szkolną, nie chce mieć wszystkiego na swojej głowie. Tu z pomocą przychodzi biuro turystyczne specjalizujące się w tego typu wyjazdach.
Kontynuując, opiekunowie odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo uczestników. Mimo, że są na końcu łańcucha organizacyjnego, ich rola jest najważniejsza. To im rodzice powierzają swoje pociechy, więc dobry opiekun na wycieczce to skarb. Nie ma problemów za zdyscyplinowaniem młodzieży, zachęceniem do czynnego uczestnictwa w zwiedzaniu, czy też egzekwowaniem regulaminu wycieczki. Co ważne, opiekunem nie musi być nauczyciel. Może to być także inna pełnoletnia osoba po uzyskaniu zgody dyrektora placówki.
Biuro jako organizator
Wybór biura turystycznego jako organizatora wycieczki szkolnej nie powinien być przypadkowy. Dobre biuro powinno doskonale się orientować, jak prawidłowo zorganizować wycieczkę szkolną i na każdym jej etapie służyć pomocą wszystkim zaangażowanym. Pracownicy biura powinni być dostępni praktycznie 24 godziny na dobę, w gotowości na odebranie telefonu oraz interweniowanie w razie sytuacji awaryjnych. Tu warto wspomnieć, że dzięki naszemu długoletniemu doświadczeniu wiemy, jak zorganizować wycieczkę szkolną, aby wszyscy wrócili z niej uśmiechnięci, zadowoleni i z chęcią organizacji kolejnej.
Nasze biuro turystyczne posiada mocno rozbudowaną bazę kontrahentów. Współpracujemy z ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, przewoźnikami i przewodnikami na terenie całej Europy. Każdą ofertę wycieczki przygotowujemy w oparciu o rozmowy z osobą kontaktową ze strony szkoły tak, aby była dopasowana do każdej grupy indywidualnie.
Wycieczka szkolna
Po opanowaniu, jak prawidłowo zorganizować wycieczkę szkolną, zebraniu grupy uczestników, wybraniu miejsca, programu oraz biura, które zajmie się stroną techniczno-logistyczną, przychodzi czas realizacji. Każda taka impreza turystyczna zaczyna się i kończy w szkole. A właściwie przed szkołą, obok szkoły, na boisku lub innym pobliskim miejscu, gdzie można bezpiecznie wsiąść i wysiąść z autokaru, a także zapakować bagaże na dłuższe wyjazdy. Warto pamiętać, że każdy pojazd przeznaczony do przewozu dzieci i młodzieży podlega ścisłym wytycznym odnośnie badań technicznych. Nasze autokary przechodzą takie testy regularnie co pół roku, czyli dwa razy częściej niż samochody osobowe, którymi poruszamy się na co dzień. Nie ma potrzeby wzywania patrolu policji na miejsce zbiórki, choć oczywiście nie ma również przeciwskazań, jeżeli ma to uspokoić opiekunów.
Kolejnym ekscytującym momentem po rozpoczęciu przygody wyjazdowej jest moment zakwaterowania. Niejednokrotnie budzi on wiele emocji wśród uczestników jeszcze na długo przed podróżą. Jak zorganizować wycieczkę szkolną bez regularnych (bezkrwawych) walk, potyczek słownych, licytacji o pokój z lepszym widokiem czy łóżko bliżej drzwi, tego nie wiedzą nawet najstarsi górale. Mimo wszystko wierzymy, że kadra wychowawcza okiełzna swoich podopiecznych w każdej sytuacji.
Aby wycieczka była udana, rodzice powinni wyposażyć swoje pociechy w rzeczy pierwszej potrzeby, a przede wszystkim przyjmowane leki, uwzględniając również chorobę lokomocyjną. Dla każdego z uczestników na tydzień przed wyjazdem przygotowujemy niezbędne informacje o programie wycieczki, odwiedzanych atrakcjach i istotnych szczegółach organizacyjnych (czas i miejsce zbiórki, adres miejsca noclegu, przewidywana godzina powrotu). Wysyłamy je mailowo w formie gotowego do wydruku pliku.
Kiedy już wszystkie punkty z listy pt. „jak bezpiecznie zorganizować wycieczkę szkolną” mamy odhaczone, wystarczy otworzyć się na nowe przeżycia i zacząć wspólne z podopiecznymi poznawać świat.
Życzymy przyjemnej podróży po Horyzont!